Asi žádnej herec mi nepřirostl k srdci jako tadyhle Bébel. Video jsme doma nemívali, takže zatímco šťastnější spolužáci mohli čumět na pokoutně získaný akčňárny s Fandamem, Švarcikem nebo Stelounem, můj výběr zůstával omezenej nabídkou tehdejší televize. A co si budem povídat, ta v osmdesátejch letech nebyla zrovna bohatá. Ano, do nějakejch deseti let věku jsem ještě favorizoval Buda Spencera a Terrence Hilla, ale když jsem si konečně všimnul, že rána pěstí v jejich filmech zní vždycky stejně, přesunul jsem svoji pozornost k Jean-Paulovi.

Základem všeho byla svatá trojice Mužů z – komický samozřejmě je, že ve Francii se každej jmenoval úplně jinak a trilogii z nich vytvořil až českej překlad. K tomu ale přidejte všechny ty role sympatickejch zločinců, kterým prostě musíte fandit, aby tu banku vybrali, přestože tušíte, že i když to pro Belmonda dopadne, tak to tak úplně nedopadne, a na druhý straně všichni ti policajti, jejichž metody sice nejsou úplně tradiční, ale vedou k cíli naprosto spolehlivě. A hlavně – ať už stál Belmondo na libovolný straně barikády, všechny kaskadérský kousky prováděl sám, což z něj v mejch očích dělalo mnohem většího bad-asse než byli ty výše zmiňovaný akční hrdinové.

Nutno samozřejmě přiznat, že i můj vztah s ním prošel jistou krizí kolem cca šestnáctýho roku, kdy jsem začal intelektuálštět a lehkejma francouzskejma komediema mírně pohrdat. Jenže kamarádka mě postupně vytáhla na Bláznivýho Petříčka a hlavně U konce s dechem, takže jsem se mohl vášnivě zamilovat do Jean Seberg a začít Belmonda obdivovat ještě víc. A samozřejmě nešlo jenom o nešťastnou Jean – když si teď po večerech prohlížím skvělou knížku Belmondo o Belmondovi, přiznám se, že mu občas všechny ty nejen herecký partnerky nepokrytě závidím.

Nemám rád facebookový tryzny – ještě jsem ochoten je pochopit, když nečekaně umře někdo mladej; když umře někdo, kdo na to má věk, sleduju to kvílení a vrtim hlavou nad tim, proč se naprostá většina západní společnosti nenaučila přijímat smrt jako přirozenej konec života. Až umře Belmondo, já smutnej nebudu, já ne. Znova si pustim ty jeho skvělý filmy, všechny aspoň jednou, to mi na pár tejdnů vydrží. Některý určitě dvakrát – a na Profesionála budu klidně koukat měsíc v kuse.

Výsledek obrázku pro belmondo s doutníkem

Chtěl bych umět kouřit cigára jako JPB.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s