Koukal jsem nedávno znova na Nolanův Interstellar a utvrdil se, že jsem jeden z mála lidí s vytříbeným filmovým vkusem, co poznaj v týhle tučný sci-fi ryzí mistrovský dílo. V hlavě mi přitom zůstaly viset nejen scény velkolepý nebo srdcervoucí, ale i ta premisa, podle který prostě lidstvo nemůžou tvořit jen farmáři a dělníci, ale i vědci, kujóni, průkopnický inženýři, prostě ti vizionáři, co s hlavou vztyčenou k nebesům sní o věcech nepředstavitelnejch.

Když jsem potom viděl Elona Muska, jak se s láskou dívá na Falcon Heavy letící k nebesům, mý srdíčko taky poskočilo. Najednou jsem ucítil, že máme na víc a že tenhle chlápek se svýma bláznivejma, nákladnejma, ale zjevně ne uplně nerealizovatelnejma vizema nám to vštěpuje do hlavy. Inspiruje cyniky v nás tím, jak bezhlavě tlačí tu technologickou káru dál.

Já z Muska nejsem nějak hotovej. Nemyslím si, že může existovat živej ekvivalent Tonyho Starka, protože mimo filmovou realitu ty finanční šmeliny, ekologický nástrahy, promrhaný miliardy, vykořisťovaný dělníci (nebo dělníci bez práce nahrazený robotama) a zprzněný modelky přeci jen bolej trochu víc. Ale jeho vizionářství obdivuju.

A rozhodně vím, že ten moment, kdy se dvě rakety vracely zpátky na zem a synchronně přistávaly, byl neskutečně nádhernej. Dokonalej.

A nejen esteticky. Byla to jedna z těch věcí, co jsem si neuměl představit, že jsou opravdu možný, že je uvidím v přímym přenosu a že budou tak fotogenický, až na ně nejspíš nikdy nezapomenu – a přitom nemusely být svou povahou tak zkurvený jako pád Dvojčat nebo chyba Čechína na Euru proti Turecku.

Ten moment mí vrátil víru ve velikost lidstva a v to, že nejsme ještě úplně ztracený. Tenhle a pak taky to, že mi zavolala Lucina a po roce mě opíchala.

elon

Přiznávám, že takhle úplně se na mě nekoukala… a já snad taky takhle nečuměl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s