Jedenadvacátej prosinec byl odjaktěživa můj nejoblíbenější den v roce. Lepší než narozeniny, kdy je člověk sice zahrnutej přáníma a úsměvama, ale zas je o rok blíž hrobu. Lepší než Vánoce, kdy musí čumět na Tři oříšky pro Popelku a tvářit se v pohodě. I lepší než Valentýn, kdy sice přinese kytku a zamrdá si, ale pak musí přemejšlet o tom, jestli to vlastně stačí.

Dvacátej první prosinec je jinej level. Je to totiž den, kdy vím, že – ano – bude líp.

Bude totiž víc světla. Každej další den, až do dvou třetin června, se bude prodlužovat ten blahodárnej čas, kdy slunce svítí, svítí slunce nad hlavou, svítí, až háj se zelená, a kdy zpívá les i louka. A trochu míň mollově než obvykle zpívá i moje duše.

V dětství bych tomu nevěřil, tam jsem jako noční pták moc neřešil, v kolik se stmívá, a kdy vychází sluníčko. Ale od puberty, a tuplem pak po pár emo krizích, jsem i já jasně pocítil, že čím víc času strávim za bílýho dne, tím menší je šance, že budu v prdeli.

Když udeřej podzimní splíny a člověk vstává do tý zkurvený rachoty za tmy, a pak se za ještě větší temnoty vrací domů, vzhlíží k tomuhle zkracování nocí jak Kájínek k Zemanovi. A má nejdřív naději, potom obvykle i velkou radost, že všem průserům navzdory zákony přírody furt fachaj – den se prodlužuje, tísnivá noc zkracuje, index sebevražednosti klesá – možná ne všude ve světě, ale u mě určitě.

Jasně, ve dvaceti si člověk říká, že čím delší noc, tím víc prostoru pro všelijaký lumpačení. S přibejvajícíma rokama jsou ale cíle mnohem míň ambiciózní a občas ke štěstí stačí pouhý vědomí, že se ty bohapustý mrdky podařilo přežít. Nemusíte bejt přitom zrovna odborník jako Atilla z 1000 věcí, co mě serou, kterej o depresích a jejich podmíněnostech psal blogísky v době, kdy já ještě tahal kačera, abyste moc dobře věděli, že každý ubrání tý zákeřný tmy a přisypání světýlka do všedního dne, vám tu šanci na přežití výrazně zvyšuje.

me6

Kdyby tu dlouho noc mohl aspoň v klidu celou prospat…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s