Už od mala jsem měl rád bizarní sporty. Zásluhu na tom mají bratři Pospíšilové – to byli dva strejdové, kteří spolu hráli úchylárnu zvanou kolová a byli v tom nejlepší na světě. Obdivuhodný je, že v tom byli nejlepší na světě asi třicet let v kuse, na druhou stranu “nejlepší na světě” znamená v jejich případě “nejlepší ve všech asi osmi státech, kde se tenhleten ujetej sport provozoval”. Každopádně každoroční přenosy z mistrovství světa jsem si moc užíval a asi díky tomu mě v pozdějších letech fascinovaly i všechny čoukbaly, buzkaši nebo metaný, který jsem poznal v pozdějších letech.

S jedinou výjimkou, a tou je moderní pětiboj. Nebo takhle: proti samotný kombinaci běhání, jezdectví, šermu, střelby a plavání nic nemám, ale nechápu ten název. Co je sakra moderního na šermování kordem? Nebo na ježdění na koni? Tahle absurdita mi leží v hlavě už pěknejch pár let a zatím jsem se s ní nedokázal popasovat – až předevčírem, když jsem šel spát, bleskla mi hlavou myšlénka. Určitě to znáte: už skoro spíte, najednou vás napadne něco geniálního, už ale nechcete vylejzat z postele, abyste si to zapsali, tak si řeknete, že je to tak dobrý, že to nemůžete do rána zapomenout – a pak se probudíte a nevíte ani hovno. No, tak já to právě znám taky, takže jsem vylezl a poznamenal si na papírek dvě slova: postmoderní pětiboj.

Domyslet ráno, co bude jeho součástí, už bylo vcelku jednoduchý: mám rád aliterace a výše uvedený slovní spojení si o ně přímo říká. Takže vám představuju novej sport, jehož součástí jsou: piškvorky, páka, penalty, parkování a poker. Ještě bude nutný doladit přesný pravidla jednotlivejch disciplín, ale jejich volba už je definitivní. Konzultoval jsem to se štamgastama z baru, sice se řadě z nich nelíbily piškvorky, ale jedinej nápad na jejich náhradu zněl “panáky”, což by mě jako abstinujícícho dost znevýhodňovalo. A když jsem místo chlastu navrhnul mnohem postmodernější “pervitin”, krčili nad tim nos zas ty moji alkáči.

Každopádně musim říct, že jsem na ten nápad sakra pyšnej. Vlastně je to možná nejlepší věc, kterou jsem kdy v životě vymyslel – sice ještě přesně nevím, jestli udělám jenom turnaj pro pár vožralů z mýho baru, nebo to vezmu víc od podlahy, vytvořim projekt na HitHitu a díky vybranejm chechtákům zahájim rovnou celopražskou ligu, nebo jestli to prodám nějaký komerční televizi, která do toho zainteresuje nějaký celebrity. To poslední by bylo asi nejlepší: kdyby si Bohdalka a Lucie Bílá daly před kamerou páku, jsem si jistej, že by se to zapsalo zlatym písmem do historie televizní zábavy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/2008_Olympic_Modern_penthalton_-_shooting_action.JPG

Moderní pětibojaře v ČR nechceme!

One thought on “ POSTMODERNÍ PĚTIBOJ ”

  1. chces vedet proc moderni petiboj se sluje moderni? protoze ve starych OH v Recku provozoval se petiboj klasicky, ktery obsahoval skok do dalky, hod diskem, ostepem, beh a zapas – tedy kombinaci fyzicke zdatnosti antickeho bojovnika. Po vzniku modernich OH v roce 1896 se po vzoru klasickeho petiboje zkombinovalo 5 disciplin, ktere opet vychazely ze zakladnich pozadavku na tehdejsi vojaky, a pro odliseni od petiboje antickeho zvan byl petibojem modernim. v roce 1912 se dostal na OH a az do 2. svetove valky to byl sport, ktery byl provozovan takrka vyhradne vojaky z povolani.

    Postmoderni petiboj, nicmene zni skvele 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s