V dětství bylo chození na procházku spíš za trest. Nebo takhle: kdo z příbuzenstva pochopil, že malej Marťas, tehdy ještě Martínek, potřebuje nějakej cíl (ať už to bylo krmení labutí, trainspotting na Hlaváku nebo takový to malý sladký pivíčko ve stánku u vchodu do Stromovky), byl odměněn vycházkou s roztomilým děckem, které jen všechny trochu buzerovalo, ať pohnou. Kdo mě ovšem vyvedl jen tak, většinou se dočkal hysteráčku tak maximálně padesát metrů od domu.

Velkou změnu v tomhle učinil rok 2008, kdy jsem viděl film O rodičích a dětech. Knížku jsem samozřejmě znal – pokud je Hrabal bůh, jako že je, tak Hakl je rozhodně jeho prorok – ale až filmový zpracování dvouchlapskýho zevlingu mě přesvědčilo, že bloumat jen tak s nějakym kámošem (ideálně s nějakou tou lahvinkou v ruce) může bejt docela zajímavej způsob trávení volnýho času.

Pak, po dalších pár letech, se narodil Tibor. Takže jsem začal chodit na procházky úplně jiný, i když trochu podobný. Taky jsme na to byli dva, jen teda lahvinku nahradil kočár. Učil jsem se cestičky a zkratky po celejch Vinohradech a přilehlejch čtvrtích, malyš při tom spal, řval nebo čuměl okolo, tak jsem mu vyprávěl, proč si myslim, že je svět super. Nerozuměl ani hovno, kdybych mu popisoval stejnym hlasem holokaust, byl by myslim úplně stejně spokojenej.

Teď chodim úplně sám. Bez chlastu, to jsem řikal. Bez Tibora, to jsem vlastně řikal taky. I bez kámošů, protože jako barman jich moc nemáte; večer je s váma kámoš každej, ale říct někomu z hostů, co mi zrovna složil poklonu jako nejlepšímu barmanovi na světě, ať jde v neděli odpo na vycházku, je divný. Copak ty bys šel na procházku se svym barmanem? Jasně, Gáta nebo Daneček by asi šli, ale Daneček furt mluví jenom vo prcání a Gáta je depresivní. Což by se asi dalo vydržet – ale furt si nejsem jistej, jestli s nima chci sdílet ten fakt, že se Tereza ozvala.

https://i1.wp.com/www.kviff.com/cs/image/fancybox/photo-web/47/421/b43d-o-rodicich-a-detech.jpg

Prosimtebe, co ty se vždycky ptáš, co je novýho!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s